piątek, 26 maja 2017

Probiotyki dla dzieci: czemu służą i czy warto je brać?


probiotyki dla dzieci

Na niekorzystny wpływ antybiotyków na mikroflorę jelitową zwrócono uwagę jeszcze w połowie ubiegłego wieku. Udało się wówczas zaobserwować, że niektóre pokarmy mają w swoim składzie żywe, bakteryjne dodatki do żywności, które poprawiają działanie układu pokarmowego. Już wtedy te żyjątka zyskały miano probiotyków ( z języka greckiego „pro bios”, gdzie oznacza „dla życia”).


Co to są probiotyki i gdzie je znaleźć?


Według Światowej Organizacji Zdrowia i Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa probiotykiem jest żywy organizm, który aplikowany w odpowiedniej ilości wykazuje korzystne działanie zdrowotne.

Do probiotyków zalicza się bakterie, które wytwarzają kwas mlekowy, czyli produkt fermentacji mlekowej. Probiotyki mogą należeć do dwóch szczepów: Lactobacillus  i Bifidobacterium. Do probiotyków zalicza się także drożdżaki Saccharomyces boulardii. Szczepy probiotyczne muszą pochodzić ze zdrowej mikroflory jelita grubego, muszą być odporne na działanie soku żołądkowego oraz żółci, a także muszą posiadać zdolność do zasiedlania i pozostawania w określonych miejscach organizmu.

Wśród źródeł probiotyków można wymienić kefir, kwaśne mleko, maślankę, jogurt i mleko, a także produkty kiszone, na przykład kapustę lub ogórki. Można także stosować gotowe apteczne probiotyki w postaci kropli dla dzieci i kapsułek dla dorosłych.

Co właściwie robią probiotyki?


W jelitach zdrowego człowieka znajdują się bakterie, a 90% z nic to pożyteczne bakterie kwasu mlekowego. Gdy jednak organizm nie jest w pełni zdrowy i jego kuracja opiera się na antybiotykach, wówczas bakterie, które są dla nas szkodliwe zaczynają się namnażać. Powoduje to wzrost poziomu toksyn w organizmie oraz dolegliwości jelitowe, które mogą przejść w stan chorobowy, na przykład zaparcia, wzdęcia, biegunki. Najpoważniejszą jednak konsekwencją może być uszkodzenie kosmków jelitowych. Bakterie wytwarzające kwas mlekowy, które zawarte są w probiotykach zwiększają ilość „dobrych” bakterii i przywracają równowagę florze bakteryjnej.

Probiotyki dla dzieci – czy można?


Opinie na temat podawania dzieciom probiotyków są podzielone. Za konieczne uważa się stosowanie produktów typu BioGaia Protectis Baby w czasie antybiotykoterapii, ponieważ zawierają one bakterie kwasu mlekowego i pozytywnie działają na dziecięcy organizm, uzupełniając naturalną florę bakteryjną. Przy wyborze odpowiedniego probiotyku należy się kierować przede wszystkim wiekiem dziecka. W przypadku noworodków i niemowląt należy aplikować krople dla dzieci od pierwszego dnia życia. Probiotyki są również skuteczne, gdy maleństwo dopadnie kolka – można go stosować w postaci wygodnych kropli dla dzieci.

Niektórzy pediatrzy zalecają codzienną suplementację probiotyków, by wzmocnić odporność dzieci i uchronić je przed alergiami. Przeciwnicy tej koncepcji są jednak zdania, że dorastający organizm człowieka powinien sam nauczyć się bronić przed wpływami środowiska zewnętrznego. Inną kwestią jest również to, że zły dobór probiotycznych kropli dla dzieci może na trwałe uszkodzić równowagę flory bakteryjnej w organizmie dziecka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz