poniedziałek, 19 czerwca 2017

Od czego zacząć zdrowe odżywianie?

zdrowe jedzenie
Moda na bycie fit dotyczy nie tylko aktywnego trybu życia, ale również na zdrowe odżywianie. Jest ono często celem do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, jednak w rzeczywistości jest najlepszym wyjściem do bycia zdrowym człowiekiem. Od czego jednak zacząć swoją przygodę ze zdrowym żywieniem?


Jak pozbyć się złych nawyków żywieniowych?

Niestety wielu z nas nie ma czasu na przyrządzanie własnych posiłków w domowym zaciszu. Brak umiejętności kuchennych, energii oraz pomysłów na zdrowe dania to najczęstsze przyczyny, które powodują, że sięgamy po gotowe rozwiązania, jakimi są dania instant oraz fast-foody. W wielu przypadkach taki tryb życia jest widoczny gołym okiem i osoby, które żyją w ten sposób zmagają się z nadwagą. By zatem porzucić takie nawyki, dobrze jest zrobić sobie badanie składu ciała. To skuteczny sposób na przekonanie się, że wygodnie nie znaczy zdrowo.

Taki test określa, ile tłuszczu znajduje się w organizmie, wody, jak również jaka jest ogólna kondycja ciała. Z pewnością wielu z nas widząc niezbyt dobre wyniki zacznie sięgać po zdrowe przekąski.

Innym sposobem na porzucenie wygody na rzecz zdrowia jest przyrządzanie sobie posiłków na cały tydzień. W internecie nie brakuje instrukcji jak przyrządzić smaczne i zdrowe dania krok po kroku. Nie muszą być one bardzo skomplikowane, ważne by były smaczne, a indeks glikemiczny niski. Przyrządzanie takich dań dobrze jest wykonać sobie w wolny od pracy dzień, wcześniej wykonując zakupy według ścisłej listy. Przygotowane dania można przechowywać przez kilka dni w lodówce lub zamrozić, a następnie zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie dopadnie nas głód.

 

Zdrowe odżywianie, czyli?

Wiele osób może bez problemu wskazać które dania nie są odpowiednie dla ludzkiego organizmu. Niewiele jednak może bezbłędnie powiedzieć co jest na podstawie piramidy żywienia. Otóż od kilku lat znajduje się tam… wysiłek fizyczny. Jest on bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, tak samo jak warzywa i owoce, które uznawane są za absolutną podstawę prawidłowego żywienia. Warto zauważyć, że mięsa oraz ryby są mniej ważne, aniżeli produkty pełnoziarniste takie kasz makarony i kasze, które powinny być spożywane 3-5 razy dziennie. Dlatego coraz więcej dietetyków zaleca by przejść na dietę wegańską lub wegetariańską.

 

Jak przygotowywać zdrowe żywienie?

Podstawą zdrowo przyrządzonych posiłków jest przede wszystkim unikanie zbędnych dodatków jakimi są tłuszcze oraz sól. Dlatego tak bardzo polecane jest jedzenie surowych warzyw i owoców lub przyrządzanie ich na parze. Można to zrobić za pomocą garnka i wygodnego gadżetu lub specjalnego urządzenia.

Ponadto dobrze jest posiłki piec. Daje to przede wszystkim duże możliwości w zakresie różnorodności potraw. Ponadto przygotowanie np. warzywnej zapiekanki często jest kwestią pokrojenia i doprawienia dania.


Warto jest stawiać na duża ilość przypraw, które również biorą czynny udział podczas ważnych procesów, chociażby trawiennych. Nie może zabraknąć papryczki chili, oregano, bazylii, tymianku czy czosnku - wiele z nich wpływa korzystnie na odporność organizmu i dobrze smakuje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz